پلیمر 

پلیمر در واقع از لغت “پلی” که به معنای چندین و “مر” خلاصه شده ی لغت مونومر به معنای واحدهای تشکیل دهنده یا قطعه تشکیل شده است که در ترکیب پلیمر به معنای تعداد بسیار زیادی از واحدهای عناصری از قبیل کربن و هیدروژن و دیگر عناصر از این دسته است.

در تولید مواد پلیمری زنجیره ای از واحدهای عناصر به یکدیگر قلاب و پلیمریزه می شوند و تولید نوع منحصر به فردی از مواد پلیمر را می دهند.درطبیعت پلیمرها به وفور دیده می شوند که از جمله آنها می توان به مو ،شاخ حیوانات ، ابریشم و تار عنکبوت نام برد.

اکثر نمونه های پلیمری قابلیت ذوب مجدد دارند یا به اصطلاح ترموپلاستیک ( یا گرمانرم به پلیمرهای گفته می شود که با افزایش دما بدون تغییر شیمیایی ذوب می شوند و می توان آنها را به دفعات ذوب و دوباره جامد نمود) نامیده می شوند ولی همه پلیمرها اینگونه نبوده و دارای انواع ترموست نیز می باشد که این گونه پلیمرها در اثر گرما ذوب نمی شوند و تنها در دماهای بسیار بالا به صورت برگشت ناپذیر تجزیه می شوند.

پلیمرها به صورت انفرادی استفاده نمی شوند و نیاز به تصحیح خواص در موارد کاربردی دارد.

افزودنی های پلیمری شامل مواردی مانند نرم کننده ها ، رنگدانه ها ، آنتی uv ، پف کننده ، دیر سوز کننده و نرم کننده ها که باعث بهبود ویژگی های موجود و گاها تولید خواص ویژه می شود.

نرم کننده ها از جمله افزودنی های رایج مواد پلیمری است که موجب افزایش انعطاف پذیری و دوام پلیمرها یا سپرها می شود.پلیمرهایی از جمله پلیمرهای عایق بندی مانند لایه های ژئوممبران و ژئودکاموند و لایه های pvc که در طرح های عمرانی و کشاورزی استفاده می شوند.

رنگدانه ها نیز به نوعی افزودنی پرکاربرد پلیمر است چرا که به دلیل کاربردهای بسیار زیاد پلیمرها در صنایع مختلف نیاز به وجود رنگ ها و طرح های مختلفی دارند و این نیاز باید با ترزیق رنگدانه های معدنی و آلی به مواد اولیه پلیمرها افزوده شود تا نتیجه مطلوب و مورد نظر تامین شود.

انواع پلیمر

1- پلی پروپیلن(pp)

pp ماده ای غیر سمی و بدون بو بوده و در زمان آتش گرفتن مانند شمع عمل کرده و ذوب می شود و البته شعله ای بدون دود را داراست.

از خواص این نوع پلیمر می توان به سبکی، سختی و مقاومت شیمیایی و ظاهری با جلای بالا که عامل ایجاد تنوع در بین محصولات تولیدی از این ماده اولیه می شود، نام برد.

کاربردهای پلی پروپیلن

صنعت پلاستیک ، فیلم و ورق، قالب گیری ها، بسته بندی های غذایی، نساجی و تولید الیاف، لوله و برخی کاربردهای ساختمانی و همچنین اجزای خودرو مانند کفپوش ها و جعبه باطری.

برخی ویژگی ها در پلی پروپیلن ها باعث ایجاد تمایز با دیگر پلیمرها می شود از جمله:

قیمت مناسبتر ازpp نسبت به دیگر مشتقات پلیمری

قابلیت تولید با خصوصیات گسترده فیزیکی شیمیایی

کاربری در تجهیزات پزشکی و رده های اختصاصی کاربری 

مصرف بالای pp به عنوان آلیاژ

2- پلی وینیل کلراید(pvc)

pvc دومین پلاستیک پر مصرف دنیا محسوب می شود.

pvc به صورت نرم و سخت وجود دارد و هر کدام در مصارف مخصوص خود کاربرد دارد ، به عنوان مثال از pvc نرم در تولید سفره و کاغذ دیواری و از pvc سخت در تولید اسباب بازی و تجهیزات ساختمانی استفاده می شود.

از مزایای pvc می توان به مواردی از جمله طول عمر بالا، فراوانی، عایق رطوبت و الکتریسته، ضد آتش، ارزانی، چگالی بسیار بالا و در نتیجه مقاومت در برابر تغییر شکل، مقاومت شیمیایی بالا و تحمل کششی اشاره کرد.

کاربرد های پلی وینیل کلراید

لوله کشی ساختمان و آب و فاضلاب، درب و پنجره سازی، کیف های ارزان قیمت، اثاثیه و لوازم داخلی، کف سازی ساختمان ها، پوشش های سقف و در تولید اسباب بازی های کودک کاربرد دارد.

3- پلی اتیلن(pe)

از نمونه های پلی اتیلن ها که مشتقاتی بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف هستند می توان به محصولات ژئوسنتتیک اشاره کرد.

محصولات ژئوسنتتیک یکی از نمونه های کاربرد پلیمری است که طیف گسترده ای از صنایع را تحت پوشش قرار می دهد و در سال های اخیر بسیار پیشرفت کرده و در میان صنایع مختلف اعتبار کسب کرده است.

لوله های پلی اتیلنی، اتصالات پلی اتیلنی و مخازن پیش ساخته بخشی از کاربردهای پلیمرهای پلی اتیلنی و در ارتباط با ژئوسنتتیک ها است. در میان محصولات ژئوسنتتیک نیز ژئوممبران ها بسیار کاربردی هستند که در صنعت کشاورزی ، ساخت و ساز ،طرح های عمرانی و همچنین طرح های صنعت و معدن و ذخیره سازی زباله ها  و دفع آلودگی های زیست محیطی کاربرد دارند. ژئوممبران ها انواع و شکل های مختلفی داسته که هر کدام برای کاربردهای مختص خود استفاده می شوند.

پلیمرهای طبیعی بخشی از تاریخچه انسان بوده اند که بطور مداوم با آنها درگیر بوده و قبل از تولید پلیمرهای صنعتی در زندگی روزمره کاربرد داشته اند برای مثال می توان الیاف پنبه ، پروتئین ها و کائوچو را نام برد.

تفلون پلی تترا فلوئور اتیلن( پی تی اف ای،PTFE)

صنعت مدرن با مشکلات جدی در زمینه واشر PAKING و همچنین کاربردهای قابل توجه در زمینه محورهای چرخنده شیرهای برقی، نیروگاههای حرارتی،صنایع غذایی و کارخانه های تولید شکر مواجه خواهد شد. به ویژه اگر تکنولوژی بالایی در زمینه تولید به کار گرفته شده باشد، موثرترین ماده، استفاده از ترکیبات PTFE خواهد بود.

پلی تترا فلوئور اتیلن پلیمری با وزن مولکولی بسیار بالاست. این مولکول از اتمهای فلوئوروکربن تشکیل شده است که با پیوندهای بسیار محکم به یکدیگر متصل اند. این مولکول که با علامت اختصاری PTFE مشخص می شود مولکولی بسیار سخت است که کاربرد آن با توجه به خواص پلاستیکی بسیار زیاد آن توصیه می شود.

کاربردهای بسیار وسیع آن در پهنه صنعت و استفاده در موارد خاص اهمیت ویژه ای به این ماده داده است. در ذیل به برخی از مشخصات کاربردی این ماده اشاره می شود:

-مقاومت در حرارت بالا (327 درجه سانتی گراد)

-مقاومت بالا در مقابل عوامل شیمیایی و حلال ها

-مقاومت در برابر چسبندگی

-خواص دی الکتریک بالا (عایق در زمینه الکتریسته)

-ضریب اصطحکاک پایین

-غیرسمی بودن

تفلون PTFE عموما به عنوان یک پلیمر ترموپلاستیک در دمای327 درجه منظور می شود که در این درجه حرارت با حفظ شکل کریستالی و حالت خمیری شکل آن شرایط مناسبی را برای ساخت قطعات با تکنیک های خاص به وجود می آورد.

پلی آمید(PA،نایلون)

میلگرد ورق پلی آمید (PA) دارای استحکام بالا و ضد سایش بوده و در برابر فشار و حرارت بالا مقاوم (بسته به نوع پلی آمید) می باشد.

ارتالون (ٍERTALON)

پر مصرف ترین نوع نوع پلی امیدها است که ترکیب منحصر به فردی از استحکام مکانیکی (در حد متوسط)،سختی،چقرمگی،انعطاف پذیری و مقاومت در برابر فرسایش را دارا است.

این خواص همراه با خاصیت عایق الکتریکی مطلوب و مقاومت شیمیایی مناسب کاربرد این محصول را گسترده کرده است.

الکترود(مفتول)پلاستیکی جهت جوشکاری پلاستیک

در جوشکاری پلاستیک پیوند با ابزار داغ ( دستگاه های  مخصوص )با جوشکاری ذوبی روشی است که در آن مواد مشابه (از یک جنس) حرارت داده می شود و محلولهای اتصال ( الکترود ها ) که به صورت مذاب درآمده کنار یکدیگر قرار می گیرند.

در جوشکاری پلاستیک از الکترود ( مفتول ) از جنس پلی اتیلن ، پی وی سی و پلی پرو پیلن استفاده می شود.از الکترود های جوشکاری جهت پر کردن فضای ما بین سطح به وسیله دستگاه تمام اتوماتیک، استفاده می گردد که جنس الکترود و سطح باید یکسان باشد.

کلیه خدمات ذیل در دنیای پلیمری در محل نیز انجام می شود:

جوش انواع مخازن ، وان و قطعات پلیمری ، جوشکاری انواع باطری خودروهای سبک و سنگین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنیای پلیمری